Produkty, które zaprojektowane są do płynnej regulacji barwy świecenia, wykorzystują najczęściej zintegrowany chip lub trzy oddzielne chipy LED, emitujące światło ze spektrum czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Intensywność świecenia każdej diody należącej do zespołu RGB można kontrolować niezależnie, co pozwala na precyzyjną oraz płynną regulację, wykorzystującą zjawisko syntezy addytywnej, w zakresie barwy wynikowej oraz jej intensywności.
W teoretycznym modelu, nałożenie wszystkich trzech składowych, pozwala na uzyskanie wrażenia światła białego. W praktyce zależy to od wielu czynników, związanych również z psychofizjologią widzenia, czyli tego jak nasze oko odbiera nakładanie się poszczególnych długości fal. Z tego powodu w projektowanych przez nas układach sterowania, wykorzystujemy zaawansowane funkcje, m.in. umożliwiające kalibrowanie wynikowej barwy do specyficznych potrzeb, czy regulację krzywych rozjaśniania.
Postęp w rozwoju technologii daje wiele wszechstronnych możliwości w projektowaniu oświetlenia barwnego i innowacji w oświetleniu. Wielu producentów elektroniki użytkowej, na czele z ekranami telewizorów, tabletów czy smartfonów, wykorzystuje podobną technologię. Co więcej
jest powszechnie stosowane (i aplikowane przez PHC) w oświetleniu scenicznym, sygnalizacyjnym, architektonicznym czy efektowym.
Ponadto w technice świetlnej coraz częściej stosuje się różne mutacje rozwiązań RGB, w połączeniu z dodatkowymi chipami, które zwiększają jasność, efektywność energetyczną oraz spójność w odwzorowaniu kolorów. Do najpopularniejszych z nich należą:
– RGB+W – zespół trzech chipów reprezentujących długości fal postrzeganych jako czerwone, zielone i niebieskie w połączeniu z diodą emitującą światło widoczne jako białe, o wybranej temperaturze barwowej
– RGB+WW+CW – RGB w połączeniu z dwoma dodatkowymi chipami światła białego, jeden o temperaturze barwowej określonej jako ciepła, drugi – jako chłodna
– RGB+A, RGB w połączeniu z dodatkową diodą emitującą spektrum zbliżone do światła postrzeganego jako bursztynowe (Amber)
Rozbudowane, wielokanałowe źródła światła, wymagają zastosowania odpowiednich układów zasilających i sterujących. Tworzenie indywidualnych algorytmów sterowania w połączeniu z logiką opartą na zdarzeniach i protokołami komunikacji, należy do najbardziej ekscytujących wyzwań, jakie podejmujemy do realizacji. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak to ugryźć w swoim projekcie, skorzystaj ze szlaków, które przetarliśmy w PHC.
Nie zapominajmy również o poprawie dobranym lub indywidualnie zaprojektowanym układzie optycznym, dzięki któremu wysyłamy światło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy, zwiększając efektywność i oszczędzając energię, redukując przy tym zaśmiecanie światłem. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.