Produkty, które zaprojektowane są do regulacji barwy, wykorzystują najczęściej zintegrowany chip lub trzy oddzielne chipy LED, emitujące światło czerwone, zielone i niebieskie. Intensywność świecenia każdej diody należącej do zespołu RGB można kontrolować niezależnie, co pozwala na precyzyjną i płynną regulację, wykorzystującą zjawisko syntezy addytywnej, w zakresie barwy wynikowej oraz jej intensywności.
W teoretycznym modelu nałożenie wszystkich trzech składowych, pozwala na uzyskanie wrażenia światła białego. W praktyce zależy to od wielu czynników, związanych również z psychofizjologią widzenia, czyli tego, jak nasze oko odbiera nakładanie się poszczególnych długości fal. Z tego powodu w projektowanych przez nas układach sterowania, wykorzystujemy zaawansowane funkcje, m.in. umożliwiające kalibrowanie wynikowej barwy do specyficznych potrzeb, balans bieli czy regulację krzywych rozjaśniania.
Postęp w rozwoju technologii daje wiele wszechstronnych możliwości w projektowaniu oświetlenia barwnego i innowacji w oświetleniu. Wielu producentów elektroniki użytkowej, na czele z ekranami telewizorów, tabletów czy smartfonów, wykorzystuje podobną technologię. Co więcej, RGB+ jest powszechnie stosowane (i aplikowane przez PHC) w oświetleniu scenicznym, sygnalizacyjnym, architektonicznym, czy efektowym.
W technice świetlnej coraz częściej stosuje się różne mutacje rozwiązań RGB, w połączeniu z dodatkowymi chipami, które zwiększają jasność, efektywność energetyczną oraz spójność w odwzorowaniu kolorów. Do najpopularniejszych z nich należą:
– RGB+W – zespół trzech chipów reprezentujących długości fal postrzeganych jako czerwone, zielone i niebieskie w połączeniu z diodą emitującą światło widoczne jako białe, o wybranej temperaturze barwowej;
– RGB+WW+CW – RGB w połączeniu z dwoma dodatkowymi chipami światła białego, jeden o temperaturze barwowej określonej jako ciepła, drugi – jako chłodna;
– RGB+A – RGB w połączeniu z dodatkową diodą emitującą światło postrzegane jako bursztynowe (Amber).
Rozbudowane, wielokanałowe źródła światła, wymagają zastosowania odpowiednich układów zasilających i sterujących. Tworzenie indywidualnych algorytmów sterowania w połączeniu z logiką opartą na zdarzeniach i protokołami komunikacji, należy do najbardziej ekscytujących wyzwań, jakie podejmujemy do realizacji. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak to ugryźć w swoim projekcie, skorzystaj ze szlaków, które przetarliśmy w PHC.
Nie zapominajmy również o poprawnie dobranym lub indywidualnie zaprojektowanym układzie optycznym, dzięki któremu wysyłamy światło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy, zwiększając efektywność i oszczędzając energię, redukując przy tym zaśmiecanie światłem. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jesteśmy do dyspozycji.
Moduł LED do oprawy fontannowej
Wyzwaniem postawionym przez inwestora było stworzenie funkcjonalnego modułu LED, który nie tylko umożliwi wygrywanie przetargów na bardzo konkurencyjnym rynku, ale także spowoduje, że przestrzeń publiczna zyska nowe oblicze, dzięki płynnej regulacji spektrum barw i dynamiki sterowania. Innym istotnym celem było uproszczenie procesu montażu instalatorom oraz skrócenie czasu programowania i konfiguracji opraw do minimum. Dodatkowym utrudnieniem była specyficzna mechanika oprawy, wykorzystująca stal nierdzewną, która komplikowała zarządzanie ciepłem w oprawie.
Opracowanie zaawansowanego zabezpieczenia termicznego, które chroni źródło światła przed przegrzaniem, projekt indywidualnego modułu LED w technologii RGB+W, opartego o zespół czterech diod, emitujących światło czerwone, zielone, niebieskie oraz białe. Ponadto opracowanie protokołu sterowania bazującego na RS485, umożliwiającego łączenie opraw w dowolnej topologii, wykorzystanie protokołu RDM do programowania opraw.
Projekt modułu LED wymagał zastosowania podłoża aluminiowego oraz rozmieszczenia znacznej ilości komponentów na niewielkiej powierzchni płytki. Aby zrealizować cel w zakresie systemu barwnego, dobraliśmy diody o starannie wyselekcjonowanych długościach fal, by dzięki płynnej 16-bitowej regulacji metodą PWM, pokryć całe spektrum barw w zakresie światła widzialnego. Zespół barwny został dodatkowo wyposażony w diodę generującą światło postrzegane jako ciepłe białe i w ten sposób zyskaliśmy możliwość uzyskiwania pięknych odcieni pastelowych. Do komunikacji wykorzystaliśmy indywidualnie opracowany protokół, bazujący na transmisji RS485, z wbudowanymi terminatorami, umożliwiając łączenie opraw w dowolnej topologii, z pominięciem zasad podyktowanych przez protokół DMX. Dodatkowo poprzez protokół RDM, umożliwiliśmy zdalną identyfikację, konfigurację i programowanie opraw, co zostało docenione przez instalatorów, dla których nieistotne stało się to, w jaki sposób łączyli oprawy oraz w jakiej kolejności były one montowane w miejscu instalacji. Najtrudniejszym wyzwaniem do rozwiązania było zarządzanie ciepłem w oprawie, której obudowa działała jak piec, a temperatura wewnątrz oprawy potrafiła rosnąć nawet po wyłączeniu zasilania. Wnikliwie przeanalizowaliśmy charakterystykę zmian termicznych w stali nierdzewnej i zaprojektowaliśmy układ zabezpieczenia termicznego, który uwzględniał tę dynamikę bazując na trendach. Dzięki temu elektronika oraz diody zamontowane w oprawie chronione są również w aplikacjach, gdzie oprawa montowana jest do celów architektonicznych, bez aktywnego chłodzenia przez wodę.
Diagnostyka modułu LED przez protokół RDM, rejestrująca historię pracy modułu LED. Rozwiązanie to pozwala na trafną identyfikację problemów serwisowych, bez możliwości naginania faktów przez klienta.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.