Jest to najczęściej zbiór sformułowanych instrukcji, które opracowujemy, by po wgraniu ich do układu sterującego pracą zespołu LED, w precyzyjny sposób kontrolować moment włączania, wyłączania oraz dynamikę zmian jasności diod świecących. Wdrażane przez nas rozwiązania są odpowiedzią na na indywidualne potrzeby producentów systemów LED w tym zakresie. Dzięki algorytmom sterowania możemy mieszać kolory, w celu osiągnięcia określonej, wynikowej barwy światła. Ponadto realne jest programowanie zmian w czasie, co rozszerza obszar funkcjonalności systemów LED.
Być może nie wszyscy wiemy, że w zastosowaniach z LED, najpopularniejszą metodą regulacji strumienia świetlnego, czyli jasności ich świecenia, jest tzw. modulacja szerokości impulsu. Polega ona na bardzo szybkim, naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu diody, a proporcja okresów, w których dioda świeci i nie świeci, określa poziom jasności. Dzisiejsze mikroprocesory potrafią robić to naprawdę szybko, z częstotliwościami dochodzącymi do kilku czy nawet kilkunastu kHz, czyli kilka-kilkanaście tysięcy razy na sekundę. Przed zespołem projektowym, który decyduje się na tę metodę regulacji jasności, może zatem stać problem częstotliwości, które są aktywne akustycznie.
Inną, mniej powszechną metodą, wynikającą z kosztów wdrożenia, jest ściemnianie amplitudowe. Oprócz zalet, posiada również ograniczenia – zapewnia jednak sterowanie po stronie LED całkowicie pozbawienie migotania, choć należy pamiętać, że same drivery zasilające również działają impulsowo, co może być źródłem zakłóceń.
Jeżeli stawiasz na jakość parametrów i zamierzasz wykorzystać technologię LED do zastosowań specjalistycznych, to alians z doświadczonym partnerem, który poprowadzi Cię za rękę we wszystkich tajnikach związanych z zagadnieniami sterowania, może być trafnym wyborem.
Rosnące potrzeby aplikacyjne i nieograniczone możliwości jakie dają w tym zakresie źródła LED, rodzą coraz bardziej ekscytujące wyzwania w zakresie sterowania, szczególnie, jeżeli porzucimy rozważania co do samej metody, a skupimy się na programowanej logice, sekwencjach zdarzeń, sygnałach wyzwalających funkcje sterowania i wzajemnych zależnościach pomiędzy barwami.
Nawet najprostsze oprawy, działające w funkcji on/off, bez możliwości kontrolowania jasności wyzwalanej zewnętrznym sygnałem, na pozór pozbawione są sterowania. W zintegrowanym driverze, którego celem jest m.in. poprawne i stabilne zasilanie diod, mogą być zaszyte całkiem skomplikowane funkcje sterowania, które działają automatycznie. Przykładem może być tutaj układ zabezpieczenia termicznego, który dynamicznie mierzy temperaturę wewnątrz oprawy i dopasowuje prąd zasilania diod, zapobiegając ich przegrzaniu, a w skrajnej konsekwencji uszkodzeniu całego systemu LED.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.