W przypadku projektu, w którym przewiduje się przesyłanie informacji pomiędzy jednostką sterowania a odbiorczym urządzeniem wykonawczym, zawsze istnieje konieczność wyboru odpowiedniego medium transmisji danych oraz protokołu komunikacji. W dziedzinie oświetlenia LED istnieje wiele powszechnie stosowanych metod sterowania, które są dobrane w zależności od konkretnej aplikacji, z uwzględnieniem zarówno zalet, jak i wad danego rozwiązania.
Dzisiejsze możliwości komunikacji umożliwiają realizację niezliczonych funkcjonalności, pozwalają konfigurować i parametryzować system LED, monitorować stan instalacji, kontrolować w trybie rzeczywistym, a przede wszystkim integrować z najrozmaitszymi systemami zarządzania obiektem i dostępnymi akcesoriami, a w konsekwencji optymalizować działanie systemu, poprzez jego automatyzację oraz realizację inteligentnych funkcji.
Niejednokrotnie napotkaliśmy na swojej drodze projekty, które wymagały indywidualnego podejścia w zakresie komunikacji, najczęściej wówczas, jeżeli projektowany przez nas moduł czy system LED musiał zostać zintegrowany z jednostką, która nie wykorzystuje żadnego z popularnych protokołów komunikacji, stosowanych w oświetleniu. Przykładem może być magistrala CAN wykorzystywana w branży motoryzacyjnej.
Jeżeli zatem Twoim wyzwaniem jest stworzenie urządzenia wykorzystującego oświetlenie LED, które będzie kontrolowane w niekonwencjonalny sposób, skontaktuj się z naszym działem projektowym, który chętnie podejmie się realizacji niestandardowych zadań.
W czasach szybko rozwijających się technologii, takich jak IoT (Internet of Things), czyli Internetu Rzeczy oraz dynamicznie postępującej digitalizacji, nieodzownym staje się bycie gotowym na kolejne rewolucje przemysłowe, w których oczekuje się od urządzeń elektronicznych kolekcjonowania, przetwarzania i analizowania coraz większej ilości danych, pozwalających na predykcję zachowań oraz uczenie maszynowe. Połącz indywidualne protokoły sterowania z innymi rozwiązaniami by Twój produkt mógł zyskać przewagę na rynku.
Niezależnie, czy komunikacja jest przewodowa czy bezprzewodowa, bez względu na interfejs użytkownika, potrzebę stworzenia dedykowanej aplikacji, wykorzystywania komend głosowych, czy algorytmów sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence), w naszej codziennej pracy czerpiemy wiedzę z wieloletniego doświadczenia oraz najnowszych raportów branżowych. Jesteśmy otwarci na trudne i skomplikowane projekty, które wymagają kreatywnego podejścia.
Wielobarwny moduł LED do komunikacji wizualnej wyzwalany sygnałem pochodzącym z magistrali CAN
Stworzenie od podstaw modułu LED w technologii RGB+ wraz ze zintegrowanym systemem komunikacji i sterowania, który interpretować będzie sygnały pochodzące z magistrali CAN w pojeździe autonomicznym oraz realizować zaprogramowane funkcje, których celem będzie informowanie pasażerów o statusie wolnych miejsc w pojeździe.
Analiza danych przesyłanych w magistrali CAN, koncepcja indywidualnego modułu LED pracującego w systemie RGB z cyfrowo adresowanymi diodami, programowalne sekwencje świecenia, dzięki zastosowaniu sterowania mikroprocesorowego oraz wdrożenia indywidualnych algorytmów sterowania.
Zaprojektowany przez nas moduł miał znaleźć się w elektromobilnym pojeździe autonomicznym, zatem zależało nam, aby korespondował z zastosowaną w nim technologią i futurystyczną wizją przyszłości. Źródło światła było linią punktów LED, wykorzystującą zintegrowane chipy RGB, sterowane cyfrowo. Zaletą rozwiązania, była zatem nie tylko możliwość świecenia pełną paletą barw, ale również realizacja dynamicznych efektów świetlnych, gdyż mogliśmy programować sekwencje sterowania każdej diody z osobna. Podstawowym zagadnieniem do rozwikłania w tym projekcie było stworzenie specyficznego protokołu komunikacji, który nasłuchiwać będzie sygnałów na magistrali CAN, interpretować je oraz przekazywać do układu wykonawczego naszego modułu LED, wyzwalając konkretne, zaprogramowane instrukcje. W ten sposób informowaliśmy pasażerów nie tylko o statusie miejsc (wolne/ zajęte/ miejsce dla osoby niepełnosprawnej/ miejsce dla matki z dzieckiem) ale również poprzez efekty dynamiczne, wskazywaliśmy kierunki dotarcia do wyznaczonego miejsca w pojeździe.
Światło pochodzące z modułów LED, pełniło różne funkcje w zależności od tego, czy pojazd znajdował się na przystanku, czy podczas ruchu. Mogło służyć jako oświetlenie ambientowe, wsparcie oświetlenia głównego lub oświetlenie sygnalizacyjne, informujące o ważnym komunikacie czy zagrożeniu.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.