Czym jest: Rozwiązanie Indywidualne algorytmy sterowania?
Sterowanie w odniesieniu do światła otwiera bardzo wiele możliwości, mających wpływ zarówno na cechy funkcjonalne, jak i zwiększanie efektywności energetycznej. Nawet najprostsze oprawy, działające w funkcji on/off, bez możliwości sterowania jasnością wyzwalaną zewnętrznym sygnałem, na pozór pozbawione są sterowania. W zintegrowanym driverze, którego celem jest m.in. poprawne i stabilne zasilanie diod, mogą być zaszyte całkiem skomplikowane funkcje sterowania, które działają automatycznie. Przykładem może być tutaj układ zabezpieczenia termicznego, który dynamicznie mierzy temperaturę wewnątrz oprawy i dopasowuje prąd zasilania diod, zapobiegając ich przegrzaniu, a w skrajnej konsekwencji uszkodzeniu całego systemu LED.
Używając terminu „
, mamy na myśli jednak opracowywane i wdrażane przez nas rozwiązania, które są odpowiedzią na indywidualne potrzeby producentów systemów LED w tym zakresie.
Przede wszystkim diody, u podstawy będące źródłami monochromatycznymi, wymagały opracowywania metod sterowania, które umożliwiały mieszanie barw, w celu osiągnięcia określonej, wynikowej barwy. Rozwój diod emitujących światło postrzegane jako białe, a zatem wprowadzenie technologii LED do opraw ogólnego stosowania, jeszcze bardziej napędziły tę potrzebę, pojawiły się bowiem zagadnienia związane z jakością parametrów świetlnych, których intensywność kontrolowana jest przez układy elektroniczne.
Być może nie wszyscy mamy tego świadomość, że w zastosowaniach z LED, najpopularniejszą metodą regulacji strumienia świetlnego, czyli jasności ich świecenia, jest tzw. modulacja szerokości impulsu. Polega ona na bardzo szybkim, naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu diody, a proporcja okresów, w których dioda świeci i nie świeci, określa poziom jasności. Dzisiejsze mikroprocesory potrafią robić to naprawdę szybko, z częstotliwościami dochodzącymi do kilku czy nawet kilkunastu kHz, czyli kilka-kilkanaście tysięcy razy na sekundę. Przed zespołem projektowym, który decyduje się na tę metodę regulacji jasności, może zatem stać problem częstotliwości, które są aktywne akustycznie.
Inną, mniej powszechną metodą, wynikającą z kosztów wdrożenia, jest ściemnianie amplitudowe. Posiada ono również szereg ograniczeń, zapewniają jednak sterowanie po stronie LED całkowicie pozbawienie migotania, choć należy pamiętać, że same drivery zasilające również działają impulsowo.
Jeżeli stawiasz na jakość parametrów i zamierzasz wykorzystać technologię LED do zastosowań specjalistycznych, to alians z doświadczonym partnerem, który poprowadzi Cię za rękę we wszystkich tajnikach związanych z zagadnieniami sterowania, może być trafnym wyborem.
Rosnące potrzeby aplikacyjne i nieograniczone możliwości jakie dają w tym zakresie źródła LED, rodzą coraz bardziej ekscytujące wyzwania w zakresie sterowania, szczególnie, jeżeli porzucimy rozważania co do samej metody, a skupimy się na programowanej logice, sekwencjach zdarzeń, sygnałach wyzwalających funkcje sterowania i wzajemnych zależnościach pomiędzy barwami. Sprawdź pozostałą naszą ofertę i profil Li
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.