W odpowiedzi na rosnącą świadomość dotyczącą możliwości technologii LED, wzrasta zapotrzebowanie na oprawy oświetleniowe, które umożliwiają dynamiczne sterowanie światłem białym. Jednym z rozwiązań spełniających tę ideę jest technologia Dynamic White, w której źródło światła jest wyposażone w diody o co najmniej dwóch różnych odcieniach światła białego, czasem wspomagane dodatkowymi diodami, takimi jak diody bursztynowe (Amber), aby zwiększyć funkcjonalność i poprawić parametry jakościowe.
Wyzwaniem dla zespołu projektowego jest stworzenie algorytmu sterowania, który zapewni stabilny strumień świetlny generowany przez oprawę w całym zakresie regulacji. Innymi słowy, celem jest zapewnienie stałej jasności niezależnie od wybranej barwy światła. To zadanie nie jest łatwe i często jest upraszczane poprzez traktowanie całkowitych strumieni świetlnych generowanych przez diody o różnych temperaturach barwowych jako równoważne, co nie zawsze jest poprawne.
Systemy takie rozwiązują problemy aplikacji, w których wymaga się, aby oprawa pracowała w określonym zakresie temperatur barwowych, lub w skrajnych przypadkach nawet jednej stałej barwie, której precyzyjny dobór jest możliwy dopiero w środowisku aplikacyjnym – np. w obiektach muzealnych. Zobacz case study z wykorzystaniem dynamic white.
Zatem jeżeli Twój projekt wymaga niestandardowego podejścia w zakresie temperatur barwowych i nie chcesz nabawić się siwych włosów, zgłoś się do naszego działu projektowego, który z przyjemnością podejmie się tego wyzwania.
Jeśli Twój projekt wymaga niestandardowego podejścia nie tylko w zakresie temperatur barwowych, skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy oraz doświadczenia w dziedzinie pozostałych rozwiązań świetlnych.
Sprawdź pozostałą naszą ofertę.
Moduł LED do oprawy fontannowej
Zastosowane usługi:
Zastosowane rozwiązania:
Wyzwaniem postawionym przez inwestora było stworzenie funkcjonalnego modułu LED, który nie tylko umożliwi wygrywanie przetargów na bardzo konkurencyjnym rynku, ale także spowoduje, że przestrzeń publiczna zyska nowe oblicze, dzięki niespotykanemu dotychczas połączeniu barw i dynamiki sterowania. Innym istotnym celem było uproszczenie procesu montażu instalatorom oraz skrócenie czasu programowania i konfiguracji opraw do minimum. Dodatkowym utrudnieniem była specyficzna mechanika oprawy, wykorzystująca stal nierdzewną, która komplikowała zarządzanie ciepłem w oprawie.
Opracowanie zaawansowanego zabezpieczenia termicznego, które chroni źródło światła przed przegrzaniem, projekt indywidualnego modułu LED w technologii dynamic white, opartego o dwie skrajne barwy światła oraz diodę amber, opracowanie protokołu sterowania bazującego na RS485, umożliwiającego łączenie opraw w dowolnej topologii, wykorzystanie protokołu RDM do programowania opraw
Projekt modułu LED wymagał zastosowania podłoża aluminiowego oraz zmieszczenia dużej ilości komponentów na niewielkiej powierzchni płytki. Wymiary modułu podyktowane był specyficznym kształtem oprawy oraz koniecznością zastosowania otworu centralnego, w którym montowana będzie dysza z wodą. Tutaj również były wymagania dotyczące mocy generowanej przez diody oraz kąta świecenia, co podyktowało ilość oraz typ diod, a także rodzaj zastosowanej optyki. Aby zrealizować cel w zakresie systemu barwnego, postawiliśmy na mix diod o dwóch skrajnych odcieniach światła białego podbitych barwą bursztynową. Takie połączenie daje możliwość uzyskania niespotykanych efektów bardzo szerokim zakresie temperatur barwowych CCT. Do komunikacji wykorzystaliśmy indywidualnie opracowany protokół, bazujący na transmisji RS485, z wbudowanymi terminatorami, umożliwiając łączenie opraw w dowolnej topologii, z pominięciem zasad podyktowanych przez protokół DMX. Dodatkowo poprzez protokół RDM, umożliwiliśmy zdalną identyfikację, konfigurację i programowanie opraw, co było game changerem dla instalatorów, dla których nieistotne stało się to, w jaki sposób łączyli oprawy oraz w jakiej kolejności były one montowane w miejscu instalacji. Najtrudniejszym wyzwaniem do rozwiązania było zarzadzanie ciepłem w oprawie, której obudowa działała jak piec, a temperatura obudowy potrafiła rosnąć nawet po wyłączeniu zasilania. W tym celu nie wystarczyło posługiwać się wyłącznie pomiarami temperatury panującymi wewnątrz oprawy. Wnikliwie przeanalizowaliśmy charakterystykę zmian termicznych w stali nierdzewnej i zaprojektowaliśmy układ zabezpieczenia termicznego, który uwzględniał tę dynamikę. Dzięki temu elektronika oraz diody zamontowane w oprawie chronione są również w aplikacjach, gdzie oprawa montowana jest do celów architektonicznych, bez aktywnego chłodzenia przez wodę.
Funkcje inspekcyjne oraz serwisowe, wykorzystujące protokół RDM oraz dane pochodzące z mikroprocesora, rejestrujące ilość włączeń oprawy, temperaturę oraz dynamikę zmian, programowanie mocy opraw, wybieranie profili użytkownika, a także aktywacji układu terminowania.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.