DMX od Digital Multiplex, to obecnie najpopularniejszy na świecie standard wykorzystywany do sterowania oświetleniem dynamicznym, zapewniający komunikację jednokierunkową: od sterownika DMX do odbiorników, np. opraw oświetleniowych. Umożliwia podłączenie do 32 urządzeń w linii, a dzięki stosowaniu wzmacniaczy sygnałów czy urządzeń rozdzielających linie DMX (tzw. splitterów), możliwe jest budowanie rozległych instalacji o niemal dowolnej topologii. Standard oferuje jednoczesną kontrolę 512 kanałów sterowania w zakresie wartości 0..255 (0 – 100% świecenia).
W praktyce, oprawy oświetleniowe oraz inne urządzenia zgodne ze standardem DMX posiadają unikalny, programowalny adres. Są one połączone specjalną magistralą, która służy do przesyłania cyfrowych informacji sterujących. Elektroniczne układy wykonawcze, zwane driverami, zintegrowane w oprawach lub działające jako zewnętrzne urządzenia, interpretują sygnał sterujący i współpracują z źródłem światła, przekształcając go w odpowiedni efekt świetlny. Dużą zaletą tego protokołu jest szybkość działania oraz możliwość synchronizacji urządzeń, zapewniając pewność, że wszystkie oprawy będą pracować dokładnie w tym samym rytmie.
Technologia DMX jest powszechnie stosowana w oświetleniu scenicznym oraz efektowym. Jednakże, jest również bardzo popularna w sterowaniu oświetleniem wielobarwnym, takim jak oświetlenie architektoniczne. Współczesne zaawansowane sterowniki DMX oferują niemal nieograniczone możliwości programowania scen i schematów świetlnych. Pozwalają na wyzwalanie zdarzeń za pomocą sygnałów zewnętrznych oraz nawet konwertowanie utworów muzycznych na automatyczne sekwencje świetlne w czasie rzeczywistym.
Jeśli chcesz stworzyć niezapomniane efekty świetlne z wykorzystaniem technologii DMX, skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w realizacji Twojego projektu.
Rozszerzeniem protokołu DMX512 jest RDM (Remote Device Management). Umożliwia dwukierunkową komunikację po standardowej linii DMX, a dzięki temu adresowanie oraz monitorowanie stanu urządzeń DMX, bez zakłócania pracy urządzeń, które nie obsługują RDM.
6-kanałowy driver DMX/RDM
Problem:
Projekt ekonomicznego drivera PWM, zasilanego napięciem stałym, obsługującego min. 4 kanały PWM z możliwie dużą obciążalnością, pracujący w systemie DMX512 z funkcją RDM.
Rozwiązanie:
Dobór obudowy na szynę DIN, dobór wygodnych złącz sprężynowych, umożliwiających nie tylko łatwe mocowanie i demontaż przewodów o dużych przekrojach, ale również bardzo szybkie odłączenie złącza od sterownika bez wypinania przewodów. Projekt umożliwiał programowanie funkcji za pomocą magistrali DMX lub przez wbudowany port USB, a wybór trybu pracy oraz ustalenie indywidualnego adresu poprzez magistralę DMX lub wbudowany dip-switch. Obsługa 6 kanałów sterowania z obciążalnością 5A, co było istotną przewagą konkurencyjną oraz propozycją wartości dla grupy docelowej. Napięcie zasilania – dowolne z zakresu 12 – 48V DC. Redundantne możliwości programowania i konfiguracji urządzenia, tryby pracy z włączoną oraz wyłączoną magistralą DMX, w tym tryby wbudowane (predefiniowane).
Opis główny:
Mierzyliśmy się tutaj z oczekiwaniem dotyczącym ceny za kanał sterowania oraz mocy, którą jesteśmy w stanie obsłużyć z jednego kanału oraz całego sterownika. Rynek automatyki budynkowej jest bardzo konkurencyjny i instalatorzy wybierają urządzenia, które są nie tylko przyjazne w obsłudze oraz łatwe w montażu, ale przede wszystkim mają bardzo dobry stosunek ceny do wartości. Zaimplementowaliśmy pełny standard obsługi magistrali DMX512 wraz z komunikacją dwukierunkową RDM, która zapewnia konfigurację urządzeń oraz funkcje serwisowe i diagnostyczne. 16-bitowa rozdzielczość sterowania gwarantuje bardzo płynne zmiany jasności. Ten parametr podobnie jak wybór krzywej rozjaśniania, wybór częstotliwości odświeżania oraz pełna konfiguracja urządzenia są dostępne z poziomu aplikacji PC poprzez złącze USB wbudowane w urządzeniu. Urządzenie umożliwia m.in. ustawienie balansu kanałów, określenie reakcji na zanik sygnału DMX.
Architektura sterownika umożliwiała obsługę 6 kanałów PWM, które można było łączyć ze sobą sprzętowo oraz programowo. W ten sposób mogliśmy uzyskać od 1 do 6 kanałów, o łącznej obciążalności 30A, które przy popularnym 24V zasilaniu prądem stałym oferuje aż 720W mocy. Dzięki mostkowaniu programowemu, system również widzi sterownik jako urządzenie z 1 do 6 kanałami sterowania.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.