czyli. Digital Addressable Lighting Interface to cyfrowy standard sterowania oprawami oświetleniowymi, stworzony przy współpracy największych firm oświetleniowych, m.in. Helvar, OSRAM, Tridonic i Philips i traktowany jest jako naturalny następca analogowego protokołu 1-10V. Umożliwia podłączenie maksymalnie 64 urządzeń na jednej linii, które można przydzielić do 16 grup.
To ograniczenie można jednak w prosty sposób rozszerzyć, stosując odpowiednie urządzenia powielające lub bramki, umożliwiające rozbudowę całego systemu. Magistrala składa się z dwóch przewodów o obojętnej polaryzacji i może być łączona w dowolnej topologii. Transmisja danych przebiega w niej z niewielką szybkością i charakteryzuje się wysokim współczynnikiem SNR (Signal to Noise Ratio), co powoduje dużą odporność na zakłócenia. Może być zatem prowadzona razem z przewodami zasilającymi do opraw, przekładając się na optymalizację kosztów instalacji.
Co ważne, w systemie DALI komunikacja przebiega dwukierunkowo, choć jednocześnie dane mogą być przesyłane wyłącznie w jednym kierunku (tzw. half-duplex). Umożliwia to programowanie opraw i odczytywanie statusów, co jest przydatną funkcją serwisową.
Producenci urządzeń zgodnych ze standardem DALI oferują m.in. bardzo szeroki wybór czujników, które rozszerzają funkcjonalność systemu, czyniąc go szczególnie przydatnym w zastosowaniach przemysłowych czy administracyjnych. Instalacja może być dzięki temu skonfigurowana na miarę potrzeb i realizować automatyczne schematy oświetleniowe, dopasowując parametry świetlne do aktualnych warunków. Jest to szczególnie cenną cechą na drodze redukcji energii elektrycznej pożytkowanej na oświetlenie. Ponadto rozwiązanie to daje się łatwo integrować z wszelkimi systemami zarządzania budynkami (tzw. BMS), będąc jednocześnie uznanym standardem do sterowania oświetleniem ogólnym.
Jeżeli zatem planujesz rozwój produktu oświetleniowego dedykowanego do ogólnych celów oświetleniowych, z pewnością warto rozważyć integrację technologii DALI, aby zapobiec wykluczeniu na drodze wyboru optymalnej oferty przez Twoich klientów czy obsługiwanych inwestycji.
W ostatnich latach zaprezentowano nową wersję standardu DALI-2, w której zwiększona została przede wszystkim interoperacyjność, a także zdefiniowano procedury testowe, aby zwiększyć jakość i kompatybilność urządzeń zgodnych dotychczas. Kolejnym rozszerzeniem zaprezentowanym w 2019 roku, było D4i – otwierającym nowe możliwości integracji z tzw. Internetem Rzeczy (IoT).Sprawdź pozostałą naszą ofertę i profil Linkedin.
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.