Co to znaczy?

DALI czyli Digital Addressable Lighting Interface to cyfrowy standard sterowania oprawami oświetleniowymi, stworzony przy współpracy największych firm oświetleniowych. Umożliwia podłączenie maksymalnie 64 urządzeń na jednej linii, które można przydzielić do 16 grup. Dzięki bramkom powielającym można ten system rozbudować, jeżeli wspomniana ilość urządzeń jest ograniczeniem.

Magistrala składa się z dwóch przewodów o obojętnej polaryzacji i może być łączona w dowolnej topologii. Transmisja danych przebiega w niej z niewielką szybkością jest odporna na zakłócenia. Może być zatem prowadzona razem z przewodami zasilającymi do opraw, przekładając się na optymalizację kosztów instalacji.

Dali

Co zyskam?

+
  • przydatna funkcja serwisowa
+
  • wysoka odporność na zakłócenia
+
  • dostęp zdalny i możliwość konfiguracji
+
  • dwukierunkowy przepływ danych

DALI

Potrzebuję więcej!

Komunikacja w systemie DALI przebiega dwukierunkowo, choć jednocześnie dane mogą być przesyłane wyłącznie w jednym kierunku (tzw. half-duplex). Umożliwia to programowanie opraw i odczytywanie statusów, co jest przydatną funkcją serwisową. W ostatnich latach zaprezentowano nową wersję standardu DALI-2, w której zwiększona została przede wszystkim interoperacyjność, a także zdefiniowano procedury testowe, aby zwiększyć jakość i kompatybilność urządzeń zgodnych dotychczas. Kolejnym rozszerzeniem zaprezentowanym w 2019 roku, było D4i – otwierającym nowe możliwości integracji z tzw. Internetem Rzeczy (IoT).

DALI

CASE STUDY

6-kanałowy driver DALI

Kontrahent: Stiliger Sp. z o.o.

Zastosowane usługi:
Zastosowane rozwiązania:
Problem:

Projekt ekonomicznego drivera PWM, zasilanego napięciem stałym, obsługującego min. 4 kanały PWM z możliwie dużą obciążalnością, pracujący w systemie DALI.

Rozwiązanie:

Zmieściliśmy całą elektronikę w obudowie umożliwiającej montowanie aparatów w szafach sterowniczych, zajmując tylko 3 moduły. Postawiliśmy na topowe złącza Phoenix Contact z klapkami sprężynowymi dopasowanymi do dużych przekrojów przewodów. Wtyk można wypiąć jednym ruchem, za co instalatorzy i serwisanci doceniają to urządzenie. Projekt zakłada konfigurację przez wbudowany port USB lub złącze dip-switch. Dzięki temu system widzi nasze kontroler jako 1..6 balastów DALI, a łączenie kanałów multiplikuje obciążalność – łącznie aż 30A. Sterownik może być zasilany dowolnym napięciem stałym z zakresu 12 – 48V, dzięki temu jest bardzo wydajny i uniwersalny.

Opis główny:

Mierzyliśmy się tutaj z oczekiwaniem dotyczącym ceny za kanał sterowania oraz mocy, którą jesteśmy w stanie obsłużyć z jednego kanału oraz całego sterownika. Rynek automatyki budynkowej jest bardzo konkurencyjny i instalatorzy wybierają urządzenia, które są nie tylko przyjazne w obsłudze oraz łatwe w montażu, ale przede wszystkim mają bardzo dobry stosunek ceny do wartości. Wdrożyliśmy pełny standard DALI, wraz z funkcjami serwisowymi i diagnostycznymi. 16-bitowa rozdzielczość sterowania gwarantuje bardzo płynne zmiany jasności. Ten parametr podobnie jak wybór krzywej rozjaśniania, wybór częstotliwości odświeżania oraz pełna konfiguracja urządzenia są dostępne z poziomu aplikacji PC poprzez wbudowane złącze USB.

Ciekawostka:

W klapce obudowy zaimplementowaliśmy układ komunikacji NFC, który umożliwia konfigurację urządzenia z poziomu aplikacji mobilnej w telefonie.

Kontakt

Skonsultuj swój projekt

Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.

Napisz do nas

Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.