Słowo „tunable” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „przestrajalny”. W kontekście oświetlenia, technologia tunable white umożliwia regulowanie barwy światła poprzez mieszanie dwóch skrajnych odcieni światła białego. Skorelowana temperatura barwowa (CCT), odnosi się do temperatury barwowej światła białego. Im niższa wartość wyrażona w Kelwinach (K), tym oświetlenie ma bardziej żółtawy odcień i nawiązuje do świtu czy zachodu słońca. Z kolei im wyższa, tym chłodniejszy jest odcień, przechodzący od żółtawobiałej, przez czystą biel – uznawaną za neutralną, aż po niebieskawobiałą (najchłodniejszą), symulującą najjaśniejszą porę dnia. Zastosowanie tej technologii jest szczególnie korzystne w ośrodkach opieki zdrowotnej, biurach oraz miejscach pracy, zwłaszcza w przestrzeniach wielofunkcyjnych, ponieważ może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, produktywność oraz bezpieczeństwo. Wynikowa temperatura barwowa, uzyskana poprzez mieszanie dwóch składowych, pozwala na symulowanie naturalnego światła dziennego i pomaga w regulowaniu rytmu dobowego.
Dynamiczne światło niesie wiele wartości w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Postęp w tej dziedzinie dostrzegają również przedstawiciele branży hotelarskiej, handlu detalicznego czy nieruchomości, czerpiąc korzyści z możliwości adaptacji oświetlenia do pory dnia, czy dla wykreowania odpowiedniego nastroju. W ciągu kilku sekund możesz zmienić swoją przestrzeń z ciepłej, nastrojowej i relaksacyjnej, w jasną, nowoczesną i kreatywną. A co najważniejsze, wspierając przy tym działanie zegara biologicznego.
Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści płyną ze stosowania dynamicznego oświetlenia, chętnie odpowiemy na nurtujące pytania i wesprzemy Twój projekt. Li
Skorelowana temperatura barwowa (CCT), odnosi się do temperatury barwowej światła białego. Im niższa wartość wyrażona w Kelvinach (K), tym oświetlenie ma bardziej żółtawy odcień i nawiązuje do świtu czy zachodu słońca. Z kolei im wyższa, tym chłodniejszy jest odcień, przechodzący od żółtawobiałej, przez czystą biel – uznawaną za neutralną, aż po niebieskawobiałą (najchłodniejszą), symulującą najjaśniejszą porę dnia.
Rozwiązania w technice świetlnej, wykorzystujące możliwości dostrajania barwy, powszechnie uznane są jako wspierające oświetlenie skoncentrowane na człowieku (HCL) – przeczytaj więcej na ten temat.
Czy istnieje możliwość automatycznego dostosowywania barwy światła w pomieszczeniach na podstawie dynamicznych pomiarów temperatury barwowej panującej na zewnątrz budynku? Jeśli nurtują Cię podobne pytania dotyczące hybrydowych systemów oświetleniowych oraz systemów sterowania, możesz liczyć na liczyć na nasze odpowiedzi. W ciągu ostatnich lat wprowadziliśmy wiele systemów LED opartych o dynamiczne światło białe, między innymi w branży fontannowej i muzealnej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym case study.
Wielkogabarytowa powierzchnia emitująca światło, wykonana w technologii LED tunable white
System oświetlenia wykorzystujący źródła światła w technologii LED, umożliwiające zmianę temperatury barwowej w zakresie 2700 – 6500K wraz ze sterowaniem, zintegrowanym do automatyki budynku.
obór modułów LED na podłożu elastycznym, zasilanych z napięcia 24 V DC, z możliwością regulacji strumienia świetlnego metodą PWM, zaprojektowanie zewnętrznego czujnika temperatury barwowej, dobór drivera wykonawczego do kontroli modułów LED z możliwością integracji z wybranym systemem BMS.
Oczekiwaniem inwestora, była możliwość regulacji temperatury barwowej źródeł światła LED z poziomu automatyki budynku, w sposób manualny. Źródła dodatkowo miały zostać tak rozplanowane, aby uzyskać jednolitą powierzchnię świecącą, bez widocznych linii świetlnych, z wykorzystaniem membrany napinanej rozpraszającej światło. W tym celu wykorzystaliśmy moduły LED na podłożu elastycznym firmy OSRAM.
Dodatkowo zaproponowaliśmy rozwiązanie, w którym sterowanie temperaturą barwową mogłoby się odbywać w sposób autonomiczny, na podstawie odczytów z zewnętrznego czujnika CCT, podążając za Słońcem. Taka funkcjonalność bardzo przypadła inwestorowi do gustu. Zaprojektowaliśmy w tym celu indywidualny układ sterujący do LED, umożliwiający realizację tego założenia, z wykorzystaniem protokołu DMX.
Ponadto przy tej realizacji wykorzystaliśmy 6-kanałowy driver LED naszej produkcji, pracujący w trybie DMX/ RDM. Całość została zintegrowana z automatyką obiektu, tak aby możliwe było kontrolowanie systemu LED w trybie manualnym lub automatycznym.
Automatyczna regulacja temperatury barwowej w zakresie 2700 – 6500K w trybie rzeczywistym, na podstawie odczytu z zewnętrznego czujnika CCT
Jeśli zastanawiasz się, czy nasze usługi odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu, skorzystaj z formularza poniżej i opowiedz nam o swoim pomyśle. Wstępna analiza jest niezobowiązująca i pozwoli szybko zdefiniować, czy i jak możemy pomóc w realizacji Twoich celów.
Dostarczamy szereg inżynieryjnych usług z zakresu elektroniki i mechaniki, skoncentrowanych wokół technologii LED, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wsparcia na wszystkich etapach procesu, czy tylko na niektórych z nich, oferujemy wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne.